Киселини — причини, симптоми и лечение
Резюме
Преяждане, твърде бързо хранене, стрес на работното място или в личния живот: при хора, склонни към киселини, тези фактори могат да предизвикат типични симптоми като киселинна регургитация (връщане на киселина в хранопровода) и усещане за парене в гръдния кош. Как точно се появяват киселини? И какво могат да направят засегнатите по въпроса? Разберете в тази статия как се появяват киселините и какво можете да направите, за да се справите с тях .
Киселини и стомашни проблеми
Всеки, който страда от киселини по-често, опитва всичко, за да избегне проблемите, свързани с тях. Типичните симптоми могат да бъдат изключително неприятни и силно да ограничат ежедневието на засегнатия човек. Храненето може да се превърне в предизвикателство – особено когато сте навън или на обществено място.Енергията и качеството на живот могат да бъдат значително намалени, тъй като киселините, за съжаление, често се появяват през нощта, тъй като когато лежите, е по-лесно стомашната киселина да навлезе в хранопровода. За много пациенти парещата, често силна болка зад гръдния кош е особено неприятна. Следователно могат да възникнат следните явления, наред с други:
//киселинен рефлукс (когато малко стомашна киселина навлезе в хранопровода по време на рефлукс);
//неприятен вкус в устата;
//често отхрачване и кашлица;
//астма и други проблеми с дишането;
//пресипналост;
//напрежение и болка в стомаха.
Как се появяват киселините?
Причината за киселини и стомашни проблеми, свързани с киселини, е стомашната киселина. Всъщност киселината трябва да остане само в стомаха; там тя е отговорна за по-нататъшното разграждане на храната и убиването на микроорганизми. Но ако се върне обратно в хранопровода - където клетките не са готови да се справят със стомашната киселина - може да причини доста щети.
Но как стомашната киселина стига от стомаха до хранопровода? Причините са различни и обикновено са комбинация от различни фактори. Примерите включват:
//спонтанно отпускане на сфинктерния мускул на прехода от хранопровода към стомаха, което не е резултат от преглъщане;
//нарушена моторика на хранопровода;
//наднормено тегло;
//повишено интраабдоминално налягане (напр. при бременност, хроничен запек);
//нарушено изпразване на стомаха;
//диафрагмална херния (части от стомаха излизат през диафрагмата в гръдната кухина, честотата нараства с възрастта и затлъстяването).
Какво помага срещу киселини? Бърза помощ при проблеми.
Ако симптомите се появяват само от време на време, обикновено няма причина за безпокойство. Почти всеки трябва от време на време да се справя с проблеми, свързани със стомашната киселина в някакъв момент от живота си. Промяната в начина на живот и хранителните навици често е достатъчна за облекчаване на киселините. Тези съвети също могат да помогнат за намаляване на киселините:
//Намиране на правилната поза за сън:
Не е изненадващо, че киселините обикновено се появяват през нощта: в легнало положение съдържанието на стомаха преодолява сфинктера и навлиза в хранопровода много по-лесно. Можете да се справите с този проблем, като промените позицията си на сън — просто опитайте. Хората, които спят с леко повдигната горна част на тялото, например с повдигната възглавница, имат по-малко киселини. Уверете се, че сте повдигнали горната част на тялото си, а не просто повдигате само врата си.
//Намаляване на наднорменото тегло:
Теглото също играе роля: колкото повече коремни мазнини, толкова повече излишни килограми оказват натиск върху корема ви. Повишеният натиск улеснява стомашната киселина да премине през сфинктерния мускул между стомаха и хранопровода. Така че, ако сте с наднормено тегло, отслабването може да има положителен ефект, затова може просто да отидете на фитнес или да участвате в клас по танци.
//Промяна на хранителните навици:
Неправилните хранителни навици с прием на високо съдържание на мазнини и захар, бързото и прибързано хранене и големите хранения могат да предизвикат симптоми, свързани с киселини. Късното хранене преди лягане също може да има негативен ефект.
//Избягвайте определени храни:
Разберете кои храни не Ви понасят. Типичните храни, които могат да влошат киселините, включват шоколад, кофеин, пикантни и мазни храни, цитрусови плодове и мента и газирани напитки. За да разберете кои храни са подходящи за вас и кои може да не са, препоръчително е да си водите хранителен дневник, в който да записвате какво точно ядете и какви симптоми изпитвате в резултат на това.
//Намаляване на стреса:
Психическият натиск и емоционалният стрес могат да натоварят храносмилането. Поради това често е особено полезно да се намали стреса и да се включат упражнения за релаксация като автогенно обучение или прогресивна мускулна релаксация в ежедневието. Освен това ще се научите да се справяте по-добре със стресови ситуации в бъдеще и да не им позволявате да се доближат твърде много до вас.
Ако имате чести симптоми, свързани с киселини, като киселини, или ако симптомите са много тежки, препоръчваме Ви да посетите лекар. Киселините може да бъдат симптом и на следните заболявания:
//гастроезофагеална рефлуксна болест;
//възпаление на стомашната лигавица;
//синдром на раздразнения стомах;
//диафрагмална херния.
След като лекуващият лекар установи основната причина, той може да започне подходящо лечение и да предпише ефективни лекарства. Но какви лекарства за киселини в стомаха са налични и как действат?
Как действат лекарствата против киселини
Когато алтернативните възможности за лечение, като промени в диетата или начина на живот, не работят, много страдащи се обръщат към лекарства. Те облекчават стомашните киселини и стомашните проблеми, свързани с киселините, и предотвратяват евентуални по-късни последици.
Средства против киселини
Можете да използвате следните лекарства срещу киселини:
//антиациди (киселинно неутрализиращи агенти)
//инхибитори на протонната помпа
//H2 блокери
//инхибитори на рефлукса
Съдържащите се активни вещества действат в различни моменти от развитието на киселини – в зависимост от тежестта и причината е необходимо да се определи кое лекарство е най-подходящо във всеки отделен случай.
Антиациди за киселини
Антиацидите се предлагат в аптеките без рецепта и действат директно върху стомашната киселина: активните съставки неутрализират агресивната стомашна киселина. По този начин антиацидите могат да облекчат симптомите и да осигурят облекчение на засегнатите. Антиацидите не се приемат като превантивна мярка — действат само при остри случаи.
Някои антиациди не само неутрализират киселината, но също така имат свойства, които предпазват лигавиците и клетките. По този начин те могат да допринесат за по-бързото зарастване на наранявания на лигавицата. Талцид® също принадлежи към тази група лекарства.
Активна съставка на антиацида Талцид®
За най-доброто лечение на киселини и стомашни проблеми, свързани с киселини, Талцид® съдържа уникална активна съставка хидроталцит. Той не само намалява агресивността на стомашната киселина, но и насърчава образуването на защитен слой в стомаха.
Инхибиторите на протонната помпа инхибират киселинната секреция
Повечето инхибитори на протонната помпа (ИПП) се предлагат в аптеките само с лекарско предписание, но някои се предлагат в аптеките и без рецепта.
За разлика от антиацидите, ИПП не неутрализират стомашната киселина, а действат една стъпка по-рано: те инхибират ензим в стомашната лигавица, което от своя страна намалява киселинната секреция. Тъй като действието на ИПП е забавено, те се използват в ограничена степен при остри симптоми на киселини.
Инхибитори на рефлукса
Това включва и активната съставка натриев алгинат, която се получава от кафяви водорасли. След поглъщане, под въздействието на стомашната киселина, алгинатът образува устойчива гелообразна пяна, която се носи върху течността в стомаха като сал. Тази механична бариера помага за предотвратяване на рефлукс.